Budżet obywatelski

Budżet obywatelski to część budżetu samorządu terytorialnego, w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty bezpośrednio zgłaszane przez społeczność lokalną. W Rawie Mazowieckiej pierwszy budżet obywatelski ruszył w 2015 roku.

Do Rawskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszony może być każdy pomysł, mający wpływ na rozwój miasta i zaspokojenie potrzeb jego mieszkańców. W ramach budżetu obywatelskiego winny być realizowane projekty mieszczące się w katalogu zadań własnych Miasta Rawa Mazowiecka. Zadania zgłaszane do Rawskiego Budżetu Obywatelskiego muszą być zlokalizowane na terenie należącym do Miasta Rawa Mazowiecka (dotyczy zadań inwestycyjnych) i winny być wykonane w jednym roku budżetowym.

Kwota przeznaczona na projekty jest ustalana Zarządzeniem Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka, a wybrane zadania są wpisywane do projektu budżetu Miasta Rawa Mazowiecka na kolejny rok budżetowy.
Rawski Budżet Obywatelski w Rawie jest obecnie podzielony na dwie kategorie zadań: zadania realizowane w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej – 25% ustalonego budżetu, na pozostałym obszarze miasta – 75% budżetu. 

W każdym z obszarów istnieje dodatkowy podział na zadania inwestycyjne stanowiące 70% i pozostałe stanowiące 30%. 

Nad przebiegiem prac związanych z budżetem obywatelskim czuwa powołany przez Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka Zespół ds. weryfikacji wniosków.

Banery

Kalendarium

Banery