Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej 2 września 2009 r. odbyła się uroczystość z udziałem Wojewody Łódzkiego Pani Jolanty Chełmińskiej, byłych żołnierzy, partyzantów, więźniów obozów, wszystkich tych którzy pamiętają czasy II wojny światowej i których losy naznaczyła wojna, przedstawicieli władz miasta, powiatu, gmin oraz instytucji publicznych i organizacji społecznych, władz kościelnych nauczycieli i uczniów rawskich szkół.
Uroczystości zorganizowano aby oddać hołd pomordowanym mieszkańcom naszej Ziemi, którzy w obronie naszej Ojczyzny oddali swoje życie oraz aby podziękować tym, którzy są obecni wśród nas a w czasach swojej młodości przypadającej na okupację hitlerowskiej dali świadectwo patriotyzmu i stanęli w obronie naszej Ojczyzny, za to właśnie kombatantom podziękował Pan Marian Krzyczkowski Wicestarosta Rawski.
Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan Franciszek Klimek Prezes Zarządu Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych
w Rawie Mazowieckiej.
Z rąk Wojewody Łódzkiego Pani Jolanty Chełmińskiej Złoty Krzyż Zasługi otrzymali:
Stanisława Grzywaczewska, Adam Iwaszkiewicz, Alina Kęska, Zofia Schab, Leon Woszczyk i Wojciech Skoczek.
Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Edmund Brodowski, Robert Filipczak, Adam Grzyb, Wacław Jastrzębski, Tadeusz Korbus, Stefan Kornacki, Tadeusz Milczarek, Marianna Niewiadomska, Ryszard Ostojski, Lidia Słoneczna-Gola, Stanisław Szcześniak i Stanisław Ziernik.
Odznaczenie związkowe za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych otrzymała Urszula Szyszkowska specjalista w biurze gabinetu Wojewody Łódzkiego.
W imieniu odznaczonych głos zabrał Pan Wojciech Skoczek, który podziękował Pani Wojewodzie Jolancie Chełmińskiej i Panu Prezesowi Franciszkowi Klimkowi za rekomendację osób działających aktywnie na rzecz środowisk kombatanckich, których działalność została w tak znamienity sposób uhonorowana.
Pani Wojewoda w swoim wystąpieniu powiedziała:
My o tragicznych dniach II wojny powinniśmy pamiętać w aspekcie ludzkim. Aby mówić o pojednaniu i o pokoju, musimy wiedzieć, dlaczego doszło do tych wydarzeń i musimy jeszcze wiele zrozumieć. Unikajmy wojen tych o wymiarze narodowym, ale również małych – rodzinnych i ludzkich, ponieważ one także prowadzą do zła.
Na zakończenie uroczystości odbył się występ artystyczny młodzieży z Gimnazjum Nr 2 im. Haliny Konopackiej, Był to niezapomniany i ogromie wzruszający spektakl artystyczny przedstawiający sceny z wojny w formie poezji, pieśni patriotycznych, utworów muzycznych wzbogacony prezentacją multimedialną.
autor: Teresa Sekuter WOKZiS