1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS
W Dniu 1 grudnia z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS odbyły się w rawskich gimnazjach spotkania dotyczące tematyki choroby AIDS. Prowadziła je osoba będąca nosicielem wirusa HIV.
Opowiadała zgromadzonej młodzieży o swoim życiu z wirusem i w jaki sposób można się przed nim ustrzec.
Przestrzegała przed zażywaniem narkotyków, po zażyciu których dochodzi do zaburzenia świadomości, wówczas nie jesteśmy w pełni kontrolować swoich zachowań.
Obecnie jedyną szczepionką przeciw AIDS jest wiedza, która może zapobiec przed powstawaniem nowych zakażeń.
Jak można zakazić się HIV?
Istnieją tylko 3 drogi przenoszenia HIV:
- poprzez kontakty seksualne,
- poprzez zakażoną HIV krew,
- z zakażonej HIV matki na jej dziecko.
Przez ponad 25 lat trwania epidemii HIV/AIDS nie poznano innych dróg przenoszenia zakażenia!
Zakażenia poprzez krew dotyczyć mogą osób używających wspólnie z innymi sprzętu do iniekcji (wkłucia) w celu przyjmowania środków psychoaktywnych .
W Polsce od ponad 10 lat nie zdarzył się przypadek przeniesienia zakażenia poprzez transfuzję krwi i środków krwiopochodnych. Każda porcja krwi oddawanej w stacjach krwiodawstwa badania jest w kierunku zakażenia HIV, co w znacznym stopniu eliminuje ryzyko zakażenia.
Jeśli dokonuje się tatuaży, zabiegów akupunktury, przekłuć uszu czy innych części ciała pamiętać należy o tym, by były wykonywane sterylnymi narzędziami. Natomiast ryzyko przeniesienia zakażenia z matki na dziecko zmniejszyć można do nieco, ponad 1%, jeśli kobieta podczas ciąży przyjmuje przynajmniej jeden lek antyretrowirusowy, rozwiązanie ciąży następuje przy pomocy cesarskiego cięcia, a noworodek nie jest karmiony piersią. Jednakże możliwe jest to tylko wówczas, kiedy kobieta wie o swoim zakażeniu.
Więcej bardziej szczegółowych informacji o drogach zakażenia HIV można znaleźć na stronie krajowego centrum ds. AIDS .
Tak naprawdę nie wiemy kto może być nosicielem wirusa, gdyż osoby te wolą się nie ujawniać z powodu publicznego ostracyzmu, a o chorobie bardzo często wie mała grupa osób, które obdarzają swoim zaufaniem.
Całodobowy Telefon Zaufania do spraw AIDS (022 – 692-82-26)
autor: Teresa Sekuter, data: 2008-12-01